Ogłoszenia Katowice na Emespe.net.pl > Wiadomości

Wiadomości z Twojego miasta Katowice i okolic!

Ukraińskiej rodzinie zepsuło się auto. Policjantka zaoferowała nocleg i pomogła zdobyć pieniądze na bilety

2022-03-03 12:43:46

Pani Iryna razem z dziećmi jechała do Barcelony, gdzie mieszka jej rodzina. Jednak jej samochód zepsuł się w Bytomiu. Policjantka zaprosiła ich do swojego domu i pomogła zdobyć pieniądze na dalszą podróż.


Badania DNA potwierdziły, że ciała znalezione koło Romanowa to Aleksandra i jej córka Oliwia

2022-03-02 15:07:33

Badania DNA potwierdziły, że ciała znalezione 21 lutego w lesie koło Romanowa (województwo śląskie) to poszukiwane 45-letnia Aleksandra i jej 15-letni córka Oliwia. Kobiety zaginęły 10 lutego. Ich znajomy, 52-letni Krzysztof R., usłyszał zarzut zabójstwa. Nie przyznał się do tego.


Dzieci z Ukrainy z chorobami onkologicznymi trafiają na leczenie w Polsce. "Zaoferowaliśmy pomoc, to jest dla nich szansa"

2022-03-02 13:22:17

Czworo dzieci z Ukrainy z chorobami onkologicznymi trafiło we wtorek do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu. Łącznie w klinice jest już pięcioro dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Troje z nich niedługo przejdzie pilne transplantacje. W całej Polsce jest około pięćdziesięcioro dzieci z Ukrainy, które wymagają pilnego leczenia hematologicznego i onkologicznego. Otrzymają je w wielu ośrodkach w naszym kraju.


Uchodźcy z Ukrainy. Co robić po przekroczeniu granicy. Dokumenty, transport, mieszkanie, lekarz, szkoła dla dziecka

2022-03-01 18:30:46

By przekroczyć granicę polsko-ukraińską, uchodźcy czekają w kolejce nawet kilka godzin. Jakie kroki mają podjąć na granicy i po przybyciu do Polski? Jak zalegalizować pobyt? Jak uzyskać pomoc rządową? Wyjaśniamy.


Punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy w całej Polsce. Gdzie są, jak działają, jaką pomoc oferują

2022-03-01 14:21:39

W Polsce działa 27 punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Do poniedziałku pomoc w tych punktach uzyskało 40 tysięcy osób. Rejestracja nie jest obowiązkowa, ale dla wielu przybywających może być korzystna. "Zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek" - wylicza niektóre z form pomocy Urząd do Spraw Cudzoziemców. Rejestracji można dokonać w dowolnym momencie po przybyciu do naszego kraju. Punkty recepcyjne działają już we wszystkich województwach.


Pomoc polskich strażaków dla strażaków z Ukrainy

2022-03-01 11:46:31

Ochotnicza straż pożarna z dzielnicy Dąbrówka Mała przekazała dla ukraińskich strażaków lekki samochód pożarniczy. W sumie ze Śląska wyjedzie do Ukrainy 10 wozów. Zakończono też zbiórkę sprzętu gaśniczego dla naszych sąsiadów, zaatakowanych w czwartek przez Rosję. Sprzęt pożarniczy dla zaatakowanego przez Rosję kraju zbierany jest w całej Polsce.


Teatry oferują pomoc i odwołują spektakle w Rosji. Świat kultury solidarny z Ukrainą

2022-02-26 18:00:45

W całej Polsce instytucje kultury łączą się z obywatelami Ukrainy w związku z rosyjską inwazją na ich kraj. Wpisy w mediach społecznościowych, niebiesko-żółte barwy, zbiórki pieniędzy, a także odwoływane spektakle w Rosji - gesty solidarności przybierają różne formy.


Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

2022-02-26 08:15:00

Po rosyjskim ataku na Ukrainę wiele osób zastanawia się, jak może wesprzeć Ukrainę i jej obywateli. Słowa otuchy, wyrazy wsparcia, udział w protestach to sposoby na wyrażenie poparcia dla Ukrainy. Są jednak i inne, znacznie bardziej realne formy pomocy. Fundusze zbierają zarówno organizacje polskie, jak i zagraniczne. Sprawdź, jak możesz pomóc.


Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce o pomocy dla ukraińskich dzieci. "Uciekają przed bombami, chowają się w schronach"

2022-02-25 16:53:00

Podopieczni stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce na Ukrainie - dzieci i rodzice zastępczy - potrzebują pomocy. - To, czego teraz najbardziej potrzeba naszym kolegom na Ukrainie, to pieniądze - wyjaśniała w TVN24 Anna Choszcz-Sendrowska z SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Chodzi o zapewnienie lekarstw, jedzenia i wody oraz o umożliwienie ewakuacji w bezpieczne miejsce.


Polskie miasta zrywają współpracę z rosyjskimi partnerami. "Głos sprzeciwu wobec agresji"

2022-02-25 15:59:00

Kraków zamierza zerwać współpracę z Sankt Petersburgiem i Moskwą. Goleniów kończy współpracę z miastem partnerskim Gurjewsko w obwodzie kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Bełchatów zawiesił współpracę z Sowieckiem. Bytom wypowiedział zawartą w 2005 roku umowę o partnerstwie z Dmitrowem. Do tego grona dołączyła również gmina Kętrzyn. Kolejne polskie samorządy odcinają się od współpracy z rosyjskimi partnerami. Wspólne stanowisko przyjęli w piątek przewodniczący rad miejskich miast wojewódzkich.